Positivt med ny petroleumsmelding

Regjeringen bekrefter at arbeidet med en nstortingsmelding om petroleumsvirksomheten settes i gang. Dette er svært positivt for det maritime næringslivet, som lenge har etterlyst en helhetlig politisk plan for utviklingen av en av Norges viktigste næringer. 

- Dette er gode nyheter for det maritime næringslivet. Norge må satse videre på vår maritime industri, der utvikling av olje- og gassnæringen, leverandørindustrien og nye næringsmuligheter til sjøs sees i sammenheng i en ny stortingsmelding, sier Knut Arild Hareide, adm. direktør i Norges Rederiforbund. 

Petroleumsmeldingen kommer samtidig som Høyres forslag om en ny petroleumsmelding er til behandling på Stortinget. Bred politisk enighet om rammene for utviklingen av norsk sokkel er avgjørende for næringslivet.  

- Vi trenger politisk enighet som skaper forutsigbarhet for de kommende tiårene. Forutsigbarhet og langsiktighet er avgjørende for å videreutvikle en konkurransedyktig maritim industri og leverandørindustri, fortsetter Hareide. 

Rederiforbundets høringssvar til Høyres forslag ble det understreket at norsk sokkel og Nordsjøen er det viktigste markedet for norske offshorenæringer. Petroleumsindustrien gir arbeidsplasser til rundt 200000 mennesker og betydelige inntekter til fellesskapet.  

Samtidig må det sikres rammebetingelser som legger til rette for grønn omstilling, inkludert utvikling av havvind og nye energiløsninger.