Skipsfarten trenger et enklere og mer treffsikkert klimaregelverk
Norske myndigheter har sendt Kommisjonens forslag til endringer i EUs klimakvotesystem (EU ETS) og regelverket for overvåking, rapportering og verifikasjon av utslipp (MRV) ut på høring. Norges Rederiforbund støtter flere av forslagene, men mener regelverket fortsatt må forenkles, støtteordningene må være teknologinøytrale, og offshorefartøy bør få et regelverk som fungerer i praksis før full kvoteplikt innføres.
En viktig del av revisjonen er forslaget om å etablere Sustainable Maritime Alternative Propulsion Mechanism (SMAP), en ny støtteordning for bærekraftig drivstoff og nullutslippsteknologi finansiert gjennom skipsfartens innbetalinger til EU ETS.
Norges Rederiforbund støtter at inntekter fra skipsfartens kvotekjøp tilbakeføres til tiltak som bidrar til utslippskutt i næringen.
Samtidig må ordningen være teknologinøytral, mer forutsigbar og mindre proteksjonistisk. Målet med ordningen bør være dokumenterte utslippsreduksjoner, fremfor hvordan og hvor teknologien eller drivstoffet er produsert.
– SMAP kan bli et viktig virkemiddel for å få fart på den grønne omstillingen i skipsfarten. Norske rederier bidrar betydelig til finansieringen av EU ETS. Norske myndigheter må sikre at norske rederier får tilgang til ordningen på like vilkår som sine europeiske konkurrenter, sier Knut Arild Hareide, administrerende direktør i Norges Rederiforbund.
Norge må holde tritt med Europa
ETS-forslaget legger opp til at EU-landene skal bruke alle nasjonale kvoteinntekter på klimaformål, og at minst halvparten skal gå til prioriterte sektorer som skipsfarten. Som EØS-land omfattes ikke Norge av dette kravet på samme måte som EU-landene.
Skal Norge beholde ledertrøyen innen grønn skipsfart, må regjeringen se nærmere på hvordan de nasjonale virkemidlene kan videreutvikles og forsterkes.
– Resten av Europa øker tempoet gjennom nye krav, støtteordninger og industrielle virkemidler. Dersom norske aktører ikke får likeverdig tilgang til europeiske ordninger, og ordningene ikke suppleres med treffsikre nasjonale virkemidler, kan Norge tape konkurransekraft, teknologiutvikling og markedsmuligheter.
En mulighet er å supplere SMAP med nasjonale midler som kommer norsk skipsfart til gode. Rederiforbundet mener regjeringen bør vurdere nasjonal medfinansiering som kan bidra til flere investeringer i alternative drivstoff, utslippsreduserende teknologi og energieffektivisering i den norske flåten.
Offshorefartøy trenger et regelverk som fungerer
Rederiforbundet mener også det er behov for enklere rapporteringskrav og et regelverk som er bedre tilpasset fartøy med komplekse operasjoner, som offshorefartøy og brønnbåter. Europakommisjonen legger selv opp til at et forbedret regelverk for offshoreflåten først skal være på plass i 2029. Rederiforbundet mener derfor at offshorefartøy ikke bør omfattes av kvotesystemet før dette regelverket er på plass.
– Det er ikke god klimapolitikk å innføre regler som er så kompliserte at store deler av ressursene går til rapportering fremfor utslippskutt. For offshorefartøy, brønnbåter og andre spesialiserte fartøy må regelverket ta bedre høyde for hvordan skipene faktisk opererer.
Rederiforbundet følger arbeidet tett gjennom det europeiske rederiforbundet ECSA og i dialog med norske og europeiske myndigheter.
Norges Rederiforbund arbeider for globale klimaregler gjennom IMO. Samtidig er EUs kvotesystem allerede innført og har stor betydning for norsk skipsfart. Derfor er det viktig at regelverket er så treffsikkert og praktisk gjennomførbart som mulig.
Les hele høringssvaret på ETS-revisjonen og MRV-revisjonen.